Cep telefonlarının verdiği zararlardan nasıl korunuruz?

Son teknoloji akıllı cep telefonları
20 Aralık 2019
Telefonumuz su alınca ne yapmalıyız
Telefonumuz su alınca ne yapmalıyız ?
6 Ocak 2020
Tümünü Göster

Cep telefonlarının verdiği zararlardan nasıl korunuruz?

Cep telefonlarının verdiği zararlardan nasıl korunuruz?

Bildiğiniz üzere cep telefonlarının verdiği zararlar hayatımızdaki yeri oldukça büyüktür. Aslında eski zamanlara döndüğümüze cep telefonu kullanımı yalnızca kişiler arası iletişimi sağlıyordu. Fakat artık cep telefonlarının kullanım boyutları oldukça farklılaşmıştır. Artık akıllı cep telefonu sayesinde her şey elimizin altına gelmiş durumdadır. Bir bilgiye ulaşmak, sosyal medyayı kolay bir şekilde kullanmak, dünya gündeminden anında haberdar olmak, fotoğraf ve video çekimi yapabilmek ve daha bir çok şey akıllı cep telefonları sayesinde gerçekleştirilebilir. Durum böyle olunca, özellikle son dönemde sosyal medya kullanımı oldukça fazla arttığından dolayı kişiler cep telefonları başında günün büyük bir çoğunluğunu geçirmektedirler. Özellikle sosyal medya çılgınlığı ile gün içerisinde gereksiz cep telefonu ve sosyal medya kullanımı ile bazı hastalıklara davetiye çıkarabilmeniz mümkündür. Peki bu neleri kapsar? Cep telefonlarının verdiği zararlardan nasıl korunuruz? Bu yazımızda bu hususları ele alacağız.

Cep telefonlarının verdiği zararlar – En büyük tehlike; Radyasyon!

Cep telefonlarının mikrodalga aralığında elektromanyetik radyasyon yayması sonucunda bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Cep telefonu araması yaptığınız zaman verici analog ses verileri dolayısıyla radyasyona maruz kalırsınız. Bunu çok sık bir biçimde yaptığınızda ise gerçekten zarar verici noktalara dönüşebilir. Bu şekilde tehlikeden korunmak ve alınan radyasyonu en az dereceye indirgemek için kendinize gün içerisinde sınırlar koyabilirsiniz. Bu sınırlar doğrultusunda ilerleyerek tehlikeyi en aza indirgeyebilmeniz mümkündür. Cep telefonunun verdiği zararlardan nasıl korunuruz sorusunun küçük bir cevabı olarak radyasyon konusu oldukça önemli bir konudur.

Cep telefonlarının verdiği zararlar – Sosyal medya bağımlılığı

Oldukça büyük tehlikelere yol açabilecek olan sosyal medya bağımlılığı uzun vadede obezite, bel fıtıkları,  göz bozuklukları ve benzeri bir çok zarara yol açabilir. Yalnızca cep telefonu kullanımında değil, bilgisayar, tablet ve benzeri gibi teknolojik aletler ile sosyal medyada sınırın üzerinde oldukça fazla vakit geçirmek zaman içerisinde yukarıda bahsettiğimiz türden zararlar görmenize sebep olur. Bu nedenle sosyal medya bağımlılığından uzak durmalısınız. Gün içerisinde kendinize bir sınır belirlemeli ve o sınırlar içerisinde sosyal medya gezintisine çıkmalısınız. Sürekli olarak cep telefonlarına bakmak göz bozukluklarına da sebep olabilmektedir.

Özellikle bilgisayar başında çok fazla oturmak büyük oranda obeziteye yol açabilir. Obezitenin son dönemdeki en büyük sebebi sık sosyal medya kullanımdır. Gün içerisinde hareketsiz bir şekilde sosyal medya kullanıp yemek yemek uzun vadede size büyük zararlar verebilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Cep telefonlarının verdiği zararlardan nasıl korunuruz sorusunun bir diğer cevabı da sosyal medya bağımlılığı ile ilgilidir.

Cep telefonlarının verdiği zararlar – Spam siteler

İnternet üzerinde bir konu ile alakalı yalan yanlış bilgiler veren ve spam olarak bir çok web sitesi mevcuttur. Buna sahte satış siteleri de dahildir. Yalan yanlış bilgiler sağlayan web sitelerinden araştırdığınız bir konu ile alakası yanlış bilgi alabilir ve bu yanlış bilgiler doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Bu konu da oldukça önemlidir. Yanlış olan konular doğrultusunda hareket ederek yanlış kararlar verebilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerde ise tehlike biraz daha büyüktür. Genel olarak internet üzerindeki web sitelerin arasında sahte satış siteleri de mevcuttur. Bu sitelerden yapacağınız alışverişlerde paranızı önceden ödeyip ürünü alamama veya yanlış bir ürün alma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle internet üzerinden yapacağınız online alışverişlerde de dikkatli olup kaliteli bir web sitesinden alışveriş yapmalısınız. Cep telefonlarının verdiği zararlardan nasıl korunuruz sorusunun web siteleri ile ilgili olan kısmını da ele almış olduk.

Sonuç olarak cep telefonları her ne kadar hayatımızın odak noktasında olsalar da bazı durumlarda bizler için tehlike arz edebilecek hale gelebilirler. Bu tehlikelerden korunmak için ise yukarıda  bahsettiğimiz gibi önlemler alabilirsiniz. Bu önlemler sonrasında cep telefonlarınızı daha kontrollü ve sağlıklı bir biçimde gereğine uygun bir şekilde kullanabilirsiniz. Aksi taktirde cep telefonu kullanımınızı bir kabus haline getirebilirsiniz. Böyle bir durumdan kaçınmak için önerilerimizi dikkate almanız yeterlidir.

İlginizi Çekebilir: Xiaomi Mi Mix 3 Ekran Değişimi

Loading

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Logo 553 722 72 72 Tek Tıkla Whatsapp