Cep telefonlarının verdiği zararlardan nasıl korunuruz?
24 Aralık 2019
Huawei P Smart 2019 Ekran Değişimi
Huawei P Smart 2019 Cam Değişimi 140 TL
16 Ocak 2020
Tümünü Göster

Telefonumuz su alınca ne yapmalıyız ?

Telefonumuz su alınca ne yapmalıyız

telefonunuz-suya-dustugunde-yapmaniz-gerekenler

Telefonumuz su alınca ne yapmalıyız sorusu birçok cep telefonu kullanıcısı tarafından merak edilmektedir. Uzmanlara göre su, cep telefonunun en büyük düşmanıdır. Birçok uzman telefonunuz ıslandığında o an veda etmenizi ve asla önceki kadar iyi olmayacağını söylemektedir.

Ancak bazı yöntemlerle telefonunuzun ömrünü uzatmanız mümkün. Eğer günlük yaşamınızda telefonunuzu suya düşürme riskiniz fazla ise, telefonunuzu plastik bir torbada taşımak veya su geçmesini önleyen kremlerden sürmek akıllıca olacaktır.

Diyelim ki telefonunuzu suya düşürdünüz ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Öncelikle yapacağınız şey telefonu sudan çıkarmak olacaktır. Hızlı bir şekilde elinizde bulunan havlu, peçete veya masa örtüsü ile telefonunuzu kurulayın.

Bu müdahaleden sonra telefonunuzu açmak yanlış olacaktır. İçgüdülerinize yenik düşmeyin ve hemen telefonunuzu açmayın. Telefonunuzu açma denemesi kısa devreye sebep olabileceğinden böyle bir müdahale sonrasında telefonunuzu kaybetmeniz mümkündür. Telefonumuz su alınca ne yapmalıyız sorusunun cevabı oldukça basittir.

Kısa devreyi önlemek için koruyucu kapağı ve pili çıkarmak oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Pil çıktıktan sonra her yeri dikkatlice kurulamanız gerekmektedir. Pili çıkmayan telefon modelleri mevcuttur ve bu telefonlarda telefonu kapatmak yeterli olacaktır.

Sim kartı çıkarıp kurulamanın da faydalı olduğu doğrulandığından, böyle bir müdahalede de bulunabilirsiniz.

Islanan Telefonumuzu Kurutmak

Telefonu ne kadar kurulayabilirseniz bu sizin yararınıza olacaktır. Telefonunuzdaki suyun dışarı çıkması için telefonunuzu biraz sallayabilir, içine üfleyebilir veya elektrik süpürgesi ile damlaları yavaşça çekebilirsiniz. Telefonunuzu pirincin içine koymak da en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Telefonumuz su alınca ne yapmalıyız sorusunun cevabı birçok seçenek içermektedir.

Telefonunuzu bir kaba koyduktan sonra üzerini pirinç ile örterek kapağını kapatın ve kuru bir yere koyarak güneş almasını sağlayın. 24 saat telefonunuzu bu şekilde beklettikten sonra açmayı deneyebilirsiniz. Birçok teknoloji bloğunda geçen bu yöntem, pirinç suyu ve nemi emdiği için oldukça yarar sağlamaktadır.

Diğer bir yöntem de telefonunuzu bir peçetenin üzerine koyarak güneşin altında bekletmektir. Ancak telefonu bu şekilde çok uzun süre bekletirseniz aldığı ısı ekrana zarar verebilmektedir. Bir vantilatör bu soruna çözüm olabilir, aynı zamanda da cihazın kurumasına yardımcı olur.

Telefonunuzu nem alan başka bir malzemenin içine koyarak da kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Bazı teknoloji blogları pirince alternatif olarak şunları öneriyor: kuskus, elektronik cihazların, yeni alınmış ayakkabıların paketlerinden çıkan nem alıcı silika jel poşetleri ya da kedi kumu işinizi görecektir.

Tüm bu adımlardan sonra yapmanız gereken tek şey telefonunuzdaki nemin tamamen gittiğine emin olmak ve telefonunuzu açmayı denemektir. Telefonunuz çalışabilir de, çalışmayabilir de. Bu konu biraz şans meselesidir ancak her şeyi denediğinize göre bütün sonuçlara hazır olabilirsiniz. Telefonumuz su alınca ne yapmalıyız sorusunun cevabına vereceğimiz çok daha fazla örnek olmakla birlikte, kısa süre içerisinde bir cep telefonu hastanesi veya tamircisine götürmek akıllıca olacaktır.

Telefonumuz su alınca ne yapmalıyız sorusunun yanı sıra, telefonumuz su alınca ne yapmamalıyız sorusu da değinmemiz gereken önemli bir konudur. İlk olarak eskiden bilinen yöntemle, kurutma makinası ile telefona sızan suyu kurutma fikrini kesinlikle aklınızdan çıkarmalısınız. Saç kurutma makinesi telefonun mekanik parçalarına zarar verdiği gibi, suyu yok etmiyor ve iç parçalara iyice yayılmasına sebep oluyor.

Telefonunuz su geçirdiğinde hazırlayacağınız en temel amaçlar şunlar olmalıdır: Pamuk, vakum poşet, pirinç, silika jel, temiz bir havlu ve şarj cihazı. Sırasıyla kurtarma aşamalarını uygularsanız telefonunuz yüksek ihtimalle kurtulacaktır.

Islanan Telefonun Tamiri

Bazı akıllı telefon üreticileri suya ve toza dayanıklı cihazlar geliştiriyor olsalar dahi hala piyasadaki modellerin birçoğunda bu özellik ne yazık ki bulunmuyor. Yüksek meblağlar karşılığında aldığımız bir akıllı telefonun suyla temas etmesi ve bu sebepten dolayı arızalanması, çoğu zaman garanti kapsamında değerlendirilmiyor ve tamir için ekstra ücret talep ediliyor.

Elbette ki bu en kötü senaryolar dahilindedir. Neyse ki olay bu noktaya gelene kadar alınabilecek birçok önlem vardır ve en kötü ihtimalle telefonunuzu bir tamirciye götürmek çok daha akıllıca olacaktır. Telefonumuz su alınca ne yapmalıyız sorusunun cevabını sizlerle paylaştık ve size o an en uygun yöntemi deneyerek su alan telefonunuzu kurtarmayı deneyebilir, kurtarılamaz hale gelen telefonları da bir tamirciye götürerek uzman kişilerce müdahale edilmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy M31S Cam Değişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Logo 0553 722 72 72 Tek Tıkla Whatsapp